Konya Meşhur Yemekleri

konya yemekleri, meşhur konya yemekleri, konyada yenilmesi gereken yemekler

Ülkemiz bilindiği üzere yemek konusunda iddialıdır. Doğu bölgeleri olsun batı bölgeleri olsun İç Anadolu olsun Karadeniz olsun hepsinin kendisine has mutfakları bulunmaktadır. İşte bu yerlerden bir tanesi de Mevlâna şehri Konya’dır. Konya gastronomi açısından oldukça zengin bir şehrimizdir. Gelin Konya’da bulunan ve yolunuz düşerse yemeniz gereken tatları inceleyelim.konya yemekleri, meşhur konya yemekleri, konyada yenilmesi gereken yemekler

Etli Ekmek

Tabii ki ilk akla gelen yemek kimseyi şaşırtmayacaktır ki etli ekmektedir. Tamamen Konya ilimizle özdeşleşen bu yemeğin ana malzemeleri kıyma, domates ve biberdir. Etli ekmeği kıymalı pideden ayıran noktası da aslında kıymasıdır. Çünkü etli ekmekte et kıyma makinesine asla girmez ve bıçakla çok ince bir şekilde kıyılır. Yani kıymayı andıran bir görüntü olsa da tamamen kasaplardan alınan kıyma gibi değildir.

Fırın Kebabı

Konya’da ünlü yemekler genellikle et üzerine. İşte bunun da en iyi örneklerinden bir tanesi de şüphesiz ki fırın kebabı. Bunun için merinos koyunun eti 3 saat boyunca odun ateşinde dinlenerek pişiyor. Sonrası et zaten kendini bırakıp tel tel oluyor ve tırnak pideyle birlikte servis edilince ortaya harika bir tat çıkıyor.

Tirit

Yine Konya dışında zor bulabileceğiniz bir lezzet daha. Tirit Konya’da uzun yıllardır yapılan ve tadanların bir daha tatmak isteyeceği bir yemek. Bu yemek de kemik suyu ile yapılıyor.

Kemik suyuyla birlikte ekmekler ıslatılıyor. Bu suyu iyice içine çeken ekmeklerin üzerini yine oldukça özenli bir şekilde hazırlanmış et parçaları süslüyor sonrasında da bol maydanoz ve domates közü eklenerek servise hazır hale getiriliyor.

Bamya Çorbası

Et dışında yöresel lezzet arayanlar için de bamya çorbası Konya’da sıklıkla tercih edilen bir çorba türü. Bamya biraz riskli bir yemek çünkü seveninden çok belki de sevmeyeni var. Bu sebeple tereddüt edebilirsiniz fakat Konya esnafı bunu da o kadar güzel yapıyor ki bir kez denemenizde fayda olacaktır.

Bamya çorbasında kurutulmuş çiçek bamya kullanılıyor ve bu et parçacıkları ile birlikte pişiyor. Ortaya oldukça lezzetli bir tat çıkıyor ve bu çorbayı genellikle limonla tüketmeyi tercih ediyorlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*