Köpekler Gülümseyebilir mi?

köpekler gülümser mi, köpek gülümsemesi, köpekler güler mi

Herkes tüylü dostunun sırıtmasını sever. Instagram’dan parklara, telefonunuzun hafızasını dolduran milyonlarca köpekçik fotoğrafından videolara, köpekler kalplerimizi sevgiyle dolduruyor.

Ama köpeğinizin gerçekten gülümseyip gülümsemediğini hiç merak ettiniz mi? Yoksa sadece yüzü böyle mi görünüyor? Gülümsediğinde köpeğinizin mutlu olduğunu nereden biliyorsunuz? Köpekler gerçekten gülümseyebilir mi?köpekler gülümser mi, köpek gülümsemesi, köpekler güler mi

Neyse ki, sizin için köpek gülümsemeleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi derledik. Öyleyse rahatlayın ve çayınızı ya da kahvenizi hazırlayıp yazıya dalın!

Köpekler gerçekten gülümseyebilir mi?

Kısmen evet. Köpekler yüzlerinin gülümsemesini sağlayabilir. Ama bu her zaman komik bir şey gördükleri için değildir. Bu sevimli sırıtışı gördüğünüzde nedeni köpeğin rahatlayıp sakinleştiği bir ana denk gelmeniz olabilir ya da bir insan olarak onun mutlu olduğunu varsayıyor olabilirsiniz.

Köpekler yüz ifadelerini tanıyabilir mi?

Evet, köpekler yüz ifadelerini tanıyabilir. Köpekler çok zeki hayvanlardır ve insan vücudu dili de dahil olmak üzere insan iletişim biçimlerine uyum sağlamayı öğrenmişlerdir. VCA Hayvan Hastanelerine göre, köpekler 6 aylıktan 2 yaşına kadar olan bir insan bebeğininkine benzer sosyal tanıma becerilerine sahiptir. Ve bir insan bebeğine benzer şekilde, köpekler insanlardan gözlem yoluyla öğrenir: hatta insanları taklit ederek gözleriyle takip etmeyi bile öğrendiler!

Köpeğim gülümsüyorsa, bu köpeğimin mutlu olduğu anlamına mı geliyor?

Bir köpek sahibi olarak, köpeğinizin gülümsediğini görürseniz, bunun köpeğinizin mutlu olduğunun bir işareti olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Ancak, köpeğinizin yüz ifadelerinin anlamının tamamen köpek davranışına ve köpek beden diline bağlı olduğunu unutmayın. Elbette, belki köpeğiniz mutludur, ama aynı zamanda memnun etmeyi, sizin yüz ifadelerinizi taklit etmeyi veya itaatkâr davranış sergilemeyi de hedefliyor olabilir. Ne yazık ki, hepsi bu kadar basit değil: Köpeğinizin gerçekten mutlu olup olmadığını belirlemek için daha fazla detaya inmelisiniz.

İtaatkâr gülümseme

Michelson Found Animals’e göre, itaatkâr gülümseme, nadir görülüyor olsa da, bir köpeğin hem insanlara hem de köpeklere saygı duyduğunu göstermesinin yollarından birisidir. Temelde köpeğiniz sadece arkadaş olmak istediğini belli ediyor. Sadece köpek beden dilini okuyarak itaatkâr bir gülümsemeyi agresif bir gülümsemeden ayırt edebilirsiniz. Bu genellikle rahat vücut duruşu, geriye çekilmiş kulaklar, yükseltilmiş bir pati ve diğer itaatkâr köpek davranışlarını içerebilir.

Köpeğinizin mutlu olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bir köpek sahibinin köpeğinin mutlu olup olmadığını bilmek için köpek beden dilini iyi bilmesi gerekir. Rahat bir köpeğin yumuşak bir vücut duruşu ve yanlara bakan gözleri olacaktır. Aksine, esneme, sızlanma ve dudak yalama, köpeğinizdeki stresi gösterebilir. Köpeğiniz gerçekten mutluluktan gülümsüyor olabilir, ancak insanlar gibi köpeğinizin dışarıya gülümseyip içinde çok iyi hissetmeyebileceğini hatırlamak da önemlidir.

Sonuç

Zor bir günü atlatmak için köpek gülümsemesi gibi güzel başka bir şey yok. Ancak köpeğiniz gülümsediğinde bunun köpeğinizin mutlu ve rahat olduğunu gösteren bir işaret olup olmadığını merak edebilirsiniz. Tüylü dostunuzun mutlu olup olmadığını gerçekten bilmek için beden dili ve davranışlarına bakmalısınız. Gülümsemeler dünyaya bedeldir, ancak köpek davranışını anlamak köpeğinizin mutlu, sağlıklı ve en iyi şekilde hissetmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*