Kronik Pankreatit ve Belirtileri

kronik pankreatit belirtisi, kronik pankreatit nedir, kronik pankreatit ne demek

Kronik pankreatit, pankreasın kronik (uzun süreli) iltihaplanması anlamına gelir. Fonksiyonel bez hücrelerinin kademeli olarak yok edilmesi, pankreasta devam eden ve / veya tekrarlayan kendiliğinden hasar nedeniyle meydana gelir. Hastalığın ilerleyen aşamalarında yerini skar dokusu alır. Sonuç olarak, pankreas normal şekilde çalışamaz:

“Besinleri daha küçük birimlere ve sonunda vücuda sindirmekten” sorumlu olan sindirim enzimlerinin üretimi durdurulur. Şişkinlik, tokluk hissi, ishal (genellikle kötü kokulu) ve uzun süreli kilo kaybı yaygındır.kronik pankreatit belirtisi, kronik pankreatit nedir, kronik pankreatit ne demek

İnsülin üretimi, pankreasın özel adacık hücreleri hasar gördüğünden durur. Sonuç olarak vücuttaki şeker dengesi bozulur ve muhtemelen şeker hastalığı (diabetes mellitus) oluşur.

Henüz tam olarak anlaşılamayan nedenlerle, hastalığın seyri sırasında çeşitli nedenlere bağlı olarak daha şiddetli üst karın ağrısı oluşur ve arkaya yay şeklinde yayılan.

Belki de bu, pankreasın sinir dokusundaki değişikliklerden veya pankreas kanallarının tıkanması nedeniyle organdaki artan basınçtan kaynaklanmaktadır. Gerçek şu ki, bu ağrılar en güçlü ağrı kesicilerle (morfin, opiatlar) bile tamamen giderilemez.

Belirtiler

Almanya gibi batılı sanayileşmiş ülkelerde alkol tüketimindeki artış, bu kronik pankreatitin yaygın nedenlerinden biridir. Bununla birlikte, her durumda, bunun nedenlerinin kronik olarak yüksek alkol tüketimiyle ilgili olması gerekmez.

Alkole karşı farklı “tolerans sınırları” ile, bu hastalığa neden olacak kadar çok az alkolü olan insanlar vardır. Kronik pankreatitin diğer önemli nedenleri genetik bozukluklardır.

Son yıllarda moleküler biyolojik araştırmalar, kronik pankreatite neden olan veya hafifleten çeşitli genetik bozuklukları (mutasyonlar) tanımlamıştır. Bu genetik bozukluklar doğuştandır ve sonraki nesillere aktarılabilir.

Bu genetik anormallikler artık hastalık başlamadan önce kan hücrelerinde bulunabilir. Kronik pankreatitin nadir nedenleri arasında pankreas yollarının çıkıkları (Pancreas divisum / Pancreas anulare), ilaçlar ve metabolik bozukluklar bilinmektedir.

Metabolik sendromlu hastalarda kronik pankreatite yaklaşmak nadir değildir. Adipositaz ve kan yağının artması, yüksek kolesterol irmiğinin (“silt”) oluşumuna yol açar, bu da küçük taşların oluşumuna yol açabilir, bu da safra birikimine yol açabilen papilla stenozuna (papilla stenozu) yol açabilir.

Bazı durumlarda, kronik pankreatite neden olabilecek belirli bir neden yoktur. Bu durumda, “idiyopatik” kronik pankreatite atıfta bulunulur.

Kronik pankreatit semptomları

Ağrı

Sindirim bozuklukları (şişkinlik, tokluk hissi)

İshal

Kilo kaybı

Şeker hastalığı

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*