Kurye çeşitleri nelerdir?

kurye çeşitleri, kaç tür kurye var, hangi kurye türleri bulunmaktadır

Kuryenin ne olduğunu hemen herkes bilir. Kuryenin tanımını yapmak istersek; herhangi bir cismi veya evrağı bir yerden alıp başka bir yerde ihtiyacı olan kişiye ya da kuruma götürmektir. Bu ulaştırma işi yapılırken birden fazla yol ve araç kullanılır. Kullanılan araç ve yönteme göre birçok kurye çeşidi ortaya çıkar. Bu kurye çeşitlerini sayarsak; yaya kurye, motosikletli kurye, arabalı kurye ve uçak kurye. Ayrıca özel olarak istenen ve hızlı gitmesi talep edilen kuryelere de ekspres kurye denir.kurye çeşitleri, kaç tür kurye var, hangi kurye türleri bulunmaktadır

Yaya olarak adlandırılan teslimat türünde, teslimat yürüyerek ve toplu taşıma ile gerçekleştirilir. Teslimatlarda motosiklet ve arabanın kullanılmaya başlanmasıyla yavaş yavaş tarihe karışmaktadır.

Motosiklet ile yapılan teslimatlarda, teslimatı yapan kişinin iyi derecede motosiklet kullanabiliyor olması gerekiyor ve doğal olarak motosiklet ehliyetine sahip olmalıdır.

Araba ile yapılan teslimatlar son zamanlarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Araba ile teslimatı gerçekleştiren kişinin ehliyeti olmalı ve iyi derece de araba kullanabiliyor olması gerekir.

Uçak ile teslimatlar daha çok küresel firmaların ve devletlerin kullandığı bir yöntemdir. Son teslimat türü diyebiliriz. Teknolojinin gelişmesi ve ihtiyacın artması ile kullanılmaya başlamıştır.

Ulaşım araçlarına göre teslimat tipleri dışında hız ve günün hangi bölümünde teslimatın yapıldığına göre de farklı çeşitler ortaya çıkmaktadır. Teslimatın olağan hızından daha hızlı bir şekilde götürülmesi ve sadece bir işe özel yapılması onun ekspres kurye olduğunu gösterir. Bu teslimat türünde ücret yaklaşık iki katına çıkar. Ayrıca gece saatlerinde yapılan teslimatlarda gece kuryesi olarak adlandırılır. Bu teslimat türünde de fiyat normal teslimatlara göre daha pahalıdır. Ekspres teslimatın diğer adı da acil kurye olarak geçer.

Saydığımız bütün teslimat tiplerinde teslimatı yapan kişilerin iyi bir hafızaya sahip olmaları gerekmektedir. Çünkü çalıştıkları bölgede adreslerin tamamına hakim olmaları gerekir.  Ayrıca uymaları gereken kuralların başında üstlerinde ya da araçlarında görünür bir şekilde ihbar numaralarının olması gelir. Bu şekilde hem kendi hayatlarını hem de başkalarının hayatlarını tehlikeye atarken daha dikkatli düşünmeleri gerekecek.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*