Meme Kanserinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

İdeal Kilonuzu Koruyun

Kilo alımı meme kanseri riskini artırır. Bu etki menopoz sonrası dönemde daha da belirgin hale gelir. Bunun nedeni, menopozdan sonra östrojen kaynağının esas olarak vücuttaki yağ dokusu olmasıdır. Başka bir deyişle, kadınlarda östrojenin çoğu vücudun yağ dokusunda sentezlenir. Araştırmalar bu anlamda ağırlık dağılımının da önemli olduğunu gösteriyor.

Karın ve üst vücutta fazla kilolu olan kadınların, kalça ve bacaklarda fazla kilolu olan kadınlardan farklı bir hormonal profile sahip olduğu bilinmektedir. Araştırmacılar, birinci tipteki kadınların meme kanseri riskinin daha yüksek olduğunu belirtiyorlar. Çünkü bu kadınlarda seks hormonu bağlayıcı globulin (SHBG) seviyesi daha düşüktür ve östrojen daha serbestçe akar. Meme dokusu ile serbest dolaşımda östrojen bağlanma olasılığı artar.

Mümkün olduğunca kadın hormonal ilaçları almaktan kaçının.

Yaşlı kadınlar, menopozdan sonra başlayan hormon replasman tedavisi (HRT) ile östrojen ve progesteron gibi kadınlık hormonları alırlar. Progesteron ve östrojen ile kombinasyon tedavisinin tek başına östrojenden daha riskli olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle hormonlar tıbbi endikasyon olmadan kullanılamaz.

Düzenli egzersiz

Düzenli egzersiz kilo kontrolünü sağlar ve yüksek östrojen seviyelerini dengeler. Düzenli egzersizin bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bilinmektedir.

Araştırmalar, menopoz öncesi dönemde haftada en az dört gün düzenli egzersizin meme kanseri riskini önemli ölçüde azalttığını gösteriyor. Postmenopozal sporlar önem kazanmaktadır. Çünkü bu dönemde kilo alımı östrojen seviyelerini yükseltir ve meme kanseri riskini artırır.

Alkol alımınızı azaltın

Araştırmalar, düzenli olarak alkol kullananların, alkol kullanmayanlara göre meme kanseri riskinin yüzde 40 daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu keşif, alkolün östrojen metabolizmasını etkilediği ve kandaki östrojen seviyesini artırdığı gerçeğiyle açıklanmaktadır.

Sigarayı bırakmak

Sigara içmek, meme kanseri de dahil olmak üzere birçok kanser türüne yakalanma riskinizi artırır. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için düzenli egzersiz yapmak ve sigara içmemek çok önemlidir.

Meme Kanseri İlaçlarla Önlenebilir mi?

Meme kanseri riski yüksek olan kadınlarda koruyucu hormon tedavisi başlanabilir. Bunun için aktif maddeler tamoksifen ve raloksifen içeren ilaçlar kullanılır. Araştırmalar, yüksek riskli kadınlarda meme kanseri görülme sıklığının bu ilaçlarla yüzde 50’ye varan oranda azaldığını gösteriyor. Özellikle kanın pıhtılaşmasını kolaylaştıran bazı yan etkileri olan bu ilaçlar, klinik gözetim sonrası doktor tarafından reçete edilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*