Midede Gaz Sorunu ve Tedavisi

mide gazı, mide gaz sorunu

Mide gazı, adından da anlaşılacağı üzere sadece midede oluşan gazlardır. Onikiparmak bağırsağında oluşan gazlardır bile mide gazından sayılmazlar.

Mide Gazının Sebepleri Nelerdir?

Mide gazı genellikle yiyeceklerin kendisinden ziyade yemek yeme alışkanlığıyla alakalı bir durumdur. Örneğin çok hızlı yemek yemek veya derin nefesler almak (iç çekmek) midede gaz oluşumuna neden olur. Bunların yanı sıra tıpkı bağırsakta olduğu gibi, midede de çeşitli hastalıklar sonucu gaz oluşumu görülebilir. Örneğin mide asidinin fazla salgılanması, gastrit sonucu midede gaz oluşumu görülebilir. Bunların yanı sıra çok acı ve çok ekşi yiyecekler ile çeşitli soslar da midede gaz oluşumuna neden olabilir.mide gazı, mide gaz sorunu

Devamlı Gaz Oluşumu Bir Hastalık Belirtisi midir?

Normalde yenilen yiyeceklere, yiyeceklerin yenilme şekillerine ve stres durumuna bağlı olarak midede gaz görülmesi çok normaldir. Ancak sürekli oluşan ve tahliyesi de zor olan gazlar muhtemelen bir hastalığın göstergesidir.

Mide Gazı Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle mide gazının oluşmasına sebep olan faktörler araştırılır ve buna göre tedavi edilmeye çalışılır. İlk başta bir hastalıktan ziyade, bir yeme alışkanlığı bozukluğu olup olmadığı araştırılır. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz gibi, hızlı yemek yemek, gaz yapıcı besinler tüketmek, uzun süre aç kalarak sonrasında fazlaca yemek yemek gibi durumlar söz konusuysa öncelikle bu sebepler üzerinde durulur. Daha sonra ise midede bir hastalık olup olmadığı araştırılır.

Mide gazının oluşumuna karşı kullanılan ilaçlar genellikle iki türlüdür. İlki gastrit ve ülser gibi hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlardır. Bu tip ilaçlar daha çok midedeki asidin azaltılmasına yönelik kullanılırlar. Piyasadaki çeşitli çaylar ve soda gibi içeceklerin de temel görevi midedeki asidi bastırmaktır. İkinci grup ilaçlar ise mide gazının tahliye edilmesine yönelik ilaçlardır.

Mide için olan ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Ancak kişilerin yine doktor tavsiyesi ile daha önce kullandıkları ve kendilerine iyi gelen ilaçları da kullanabilirler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*