Muhteşem Yakıt Üçlüsü: Dizel-LPG-Benzin

Araç satın alma, hangi motorlar tercih edilmeli, hangi yakıtlar tercih edilmeli

Yeni bir araç satın almayı istiyorsanız ve hangi tür yakıtla çalışan araçların daha kullanışlı olabileceğine dair aklınızda soru işaretleri varsa bunları bu yazıyı okuduktan sonra biraz azaltabilirsiniz. Her bir yakıtın kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Satın alacağınız aracı ne tür bir kullanıma maruz bırakacağınıza bağlı olarak yakıt seçiminde bulunmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Neden benzinli araçlar?

Benzinli araçlar daha seridir ve motor sesleri aşırı yüksek değildir. Kısa mesafeli yollarda araç sürüyor ve aracınızı çok sık kullanmıyorsanız benzinli motorlara sahip araçları tercih edebilirsiniz. Ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarını ele alırsak benzin en son tercih edilmesi gereken bir yakıttır.Araç satın alma, hangi motorlar tercih edilmeli, hangi yakıtlar tercih edilmeli

Neden LPG?

LPG’li araçlar aynı zamanda benzinli araçlardır. İster benzin ile isterseniz de LPG ile aracınızı kullanabilirsiniz. Bir tür melezleme motor diyebiliriz aslında LPG’li motorlara. Bu yakıt ile çalışan araçlar yüksek ağırlıklara sahip yükleri taşırken biraz performans kaybına sebep olabilmektedir. Eğer yük taşımayacaksanız sadece temel işlerinizi görmek üzere araca ihtiyacınız varsa bu yakıt çok iyi bir seçim olacaktır. Benzin ve dizel yakıta göre çok ucuz olması yakıt maliyetlerinin minimumda kalmasını sağlamaktadır. Taşra bir yerde ikamet ediyorsanız her benzin istasyonunda LPG bulamayacağınızı göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız.

Neden Dizel?

Dizel motora sahip araçlar uzun veya kısa mesafe fark ettirmeksizin ekonomik çözümler sunar. Dizel motorların halk arasında dolanan çok maliyetli bakımı var yalanına inanmayıp bu motorları gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz. Yük taşımak üzere araç alıyorsanız dizel motorlardan şaşmayın. Çünkü dizel motorların güç sağlaması en üst seviyede olmasına rağmen yakıt tüketimi asgari düzeydedir.

Yeni bir araç satın alırken motorun büyüklüğüne, motorun üretim teknolojisine de bakarsanız daha iyi tercihlerde bulunabilirsiniz. Yeni nesil araçların birçoğu minimum seviyede yakıt tüketecek şekilde üretilmeye çalışılsa da ne yazık ki hala yakıt tüketimi çok uygun seviyelere çekilememiştir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*