Ortodonti Tedavisi Uygulanma Biçimi

ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodontinin ilgi alanı

Bir uzmanlık dalı olan ortodonti yüzdeki ve dişlerdeki bozuklukların giderilmesi ve tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Uzmanlık gerektiren bu alan insanlardaki yüz ve diş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olarak tedaviyi en iyi şekilde uygulamaktadır. Dişlerdeki çapraşıklar, alt ve üst dişlerin birbirine değmemesi, diş aralarındaki kapanış bozukluklarının ve  açıklıkların tedavisini yapabilecek  bir bilim dalıdır. Tedavide uygulanacak yöntemi belirlemekte ve gereken hassasiyeti hastalarına göstermektedirler. Yüzdeki çukurları ve kulakların hizada durmasınıda tedavl etmektedir. Çocuklardaki parmak emme alışkanlıklarından dolayı ileriki zamanlarda ısırma bozuklukları yaşayabileceklerdir. Bu durumda ortodonti kapanış bozukluklarının giderilmesinde insanlara yardımcı olacak tedaviyi uygulamaktadır. Ortodontinin tedavi edebileceği hastalıklar arasında diş düzeltme, boşlukların doldurulması, dudak ve kulakların hizaya getirilmesi başlıca tedavi amaçlarındandır. Bu alanda uzmanlık yapmış hekimlere ortodontist denmektedir. ortodontisler yüzdeki ve dişlerdeki kötü kapanış ve açıklıkları tel ve aygıtlar kullanarak tedavi etmekte ve  yüze güzel bir görünüm  sağlamaktadır.ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodontinin ilgi alanı

Ortodonti latincede ”ortos” düz anlama gelen ”dontos” diş anlamına gelen kelimelerden oluşmaktadır.  ortodontistler yüz ve dişlerdeki bozuklukların tedavi ve teşhislerinde uzmanlaşmış hekimlerdir. Ayrıca ortodonti tedavileri arasında genetik faktörlerin meydana getirdiği bozukluklarda tedavi edilebilmektedir. Hamile olan bir bayanın kalıtımsal olan diş problemleri çocuğa geçebilmektedir. Bu problemin yaşanmaması için belirli aralıklarla diş hekimlerine gitmeleri uygun görülmektedir. Ortodonti tedavisi için belirlenmiş bir yaş sınırı bulunmamaktadır. her yaşta tedavi olması gereken hastaların tedavi süresine başlayarak sağlıklı diş ve yüz estetiğine kavuşmaları sağlanmaktadır.

Ortodonti burundaki et ve kemiklere, genizde bulunan eti parçacıklarınada tedavi uygulamaktadır. Ortodonti tedavisinin asıl amacı konuşma ve çiğneme fonksiyonlarının düzelmesini sağlamaktır. Uygulanan değişik tedaviler sonunda hastanın dişlerindeki tellerinin alınması ve hoş bir gülümsemesi ortodontisleri memnun etmektedir. Ortodonti tedavilerinde kullanılan değişik apareyler tedavide kullanılmaktadır. Uzman olan diş hekimleri ve ortodontisler ortak olarakta çalışmaktadırlar. İnsanların sağlıklı ve düzgün dişler ile gülümsemelerini görmeleri hekimleri ve ortodontsleri mutlu edebilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*