Osteoporoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

osteoporoz nedir, osteoporoz hastalığı, osteoporoz tedavisi var mı

Toplumumuzda pek çoğumuz Osteoporoz adını duyarız fakat osteoporoz nedir? Hakkında yeteri bilgiye sahip olmamaktayız. Yazımızda bu konuyla ilgili detaylı bilgileri bulacaksınız. Genel olarak vücudumuzdaki kemiklerin eski sertliğini kaybederek zaman geçtikçe kemiklerin kalitelerinin bozulması sonucunda daha zayıf veya kırılabilir biçime bürünmesiyle ortaya çıkabilen ve tüm iskeletimizi etkileyen sistemik bir hastalıktır. Osteoporoz rahatsızlığı ortalama yaşam süresinin uzaması ile yaşlı nüfusun artmasıyla, günümüzde en fazla görülen hastalıklardan biri haline gelmiştir. Bu konuda yapılan çalışmalar sonucunda; 50 yaş üzerindeki her 3 kadından 1`inin ve aynı zamanda her 5 erkekten 1`inin hayatının bir döneminde kırık yaşayacağını gösteriyorken uzmanlar ise en iyi tedavinin korunma olduğunun altını çizmektedir.osteoporoz nedir, osteoporoz hastalığı, osteoporoz tedavisi var mı

Risk Faktörleri

Kimin bu hastalığa yakalanacağını gösteren belirtiler vardır. Ancak hastalığa yakalanma riski bazı durumlarda artış göstermektedir. Bunlar; sigara ya da alkol kullanımı, eklem rahatsızlıkları, ailede kemik erimesi geçirmiş hastanın bulunması, kalsiyum ile D vitamini eksikliği, astım hastalığının bulunması, erkeklerde testosteron seviyesinde düşüklük ve hormonsal hastalıklar risk faktörleridir. Değindiğimiz bu faktörlerden biri ya da daha fazlası bireyde bulunuyorsa Kemik Erimesi hastalığına yakalanma riski fazla olmaktadır. Peki, osteoporoz kimlerde görülür? Konusuna değinilir ise; daha çok kadınların maruz kaldığı bir hastalık olarak biliniyor olsa da erkekleri de yakından etkileyen önemli bir sağlık problemidir.

Rahatsızlar Arasında Osteoporoz ’un Sırası

Osteoporozun bilinen en önemli risk faktörü ise yaşlanma unsuru olmaktadır. Günümüzde hastalıkların tanı konulup tedavisi de yaşanan olumlu gelişmeler sonucunda insanların ortalama yaşam sürelerini uzatsa dahi yaşla birlikte artan birçok rahatsızlık Nirvana yapıyor. Osteoporoz bu rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bunun sebebi ise tüm dünyada yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte osteoporoz ile osteoporoza bağlı kırıkların görülme sıklığında da önemli bir artış yaşanmaktadır. Günümüzde ise kalça kırıklarından ölüm, kalp ya da kanser hastalıklarına bağlı ölümlerden sonra üçüncü sırayı almaktadır. Kısacası dünyada kemik erimesi oranı kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Öyle ki bu oran %80’ lere kadar çıkmaktadır. Önlenebilir yani tedavi edilebilir bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*