Otomatik Vitesli Araç Mı Manuel Vitesli Araç Mı Daha İyi?

Otomatik viteslim araçlar nasıl, manuel vites mi otomatik vites mi, otomatik vitesli araçlar

Ehliyetinizi henüz aldıysanız ve bir araç alıp şoförlüğünüzü geliştirmek istiyorsanız ya da yıllardır ehliyetiniz var ama bir türlü kısmet olup da araç alamadıysanız bugün bir tane araç almanızın zamanı gelmiş demektir. Araç almaya karar verdiyseniz ancak nasıl bir araç alacağınıza karar verirken net bir karar vermekte zorluk çekiyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyarak karar vermeniz konusunda destek alabilirsiniz.

Otomatik vitesin artısı bol

Özellikle acemi bir sürücü iseniz ve trafikte araç sürme korkunuz varsa tam otomatik bir araç alarak acemiliğinizi ardınızda bırakabilirsiniz. Tam otomatik araçlarda debriyaj olmadığından yoğun trafikte de olsanız hafif trafikte de debriyaj ile uğraşıp vites değiştirmeye uğraşmayacağınız için daha güvenli bir şekilde aracınız sürebilirsiniz. Vites değiştirirken genelde acemi sürücüler şerit değiştirmekte ve direksiyon hakimiyetini kaybedip kazaya sebep olmaktadır.Otomatik viteslim araçlar nasıl, manuel vites mi otomatik vites mi, otomatik vitesli araçlar

Manuelin zevki bir başka

Debriyaj kullanımı ile ilgili sorununuz yoksa manuel vitesli araçları tercih edebilirsiniz. Manuel vitesli araçların kullanımı otomatik vitesli araçlara göre çok daha zevklidir. Aracın devrini kendiniz ayarlamak istiyorsanız ve devre göre aracınızın hızını vb. kendiniz ayarlamayı seviyorsanız manuel vitesli araçlar çok iyidir.

Hangisi daha dayanıklı?

Manuel vitesli araçlara insanlar daha fazla güvenmektedir. Otomatik vitesli araçlara genelde birçok kişi çabuk bozulur, dişli sisteminde arıza çıkar vb. diyerek kötüler. Birkaç yıl öncesine baktığımızda otomatik vitesli araçların bayağı bir sorun çıkardığını söylemek mümkündür. Ancak günümüz teknolojisinde artık böyle sorunlar yaşanmamaktadır. Otomatik vitesli araçlar da en az manuel vitesli araçlar kadar sağlamdır.

Fiyat performans açısından hangisi daha iyi?

Fiyat performans açısından baktığımızda aslında araca göre farklılıklar göze çarpsa da manuel vitesli araçlar biraz daha pahalı olmakla birlikte performans açısından manuel vitesli araçlardan arta kalan bir yanı yoktur. Gelişen teknoloji sayesinde seri üretim olanaklarının artması nedeniyle otomotiv sektöründe ucuzlama yaşanmıştır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*