PAİNTBALL VE OLUMLU ETKİLERİ

paintball oynama, paintball nedir, paintballun önemi

Ülkemizde özellikle son 10 yılda son derece popüler bir spor olarak yapılan paintball, tüm dünyada çok fazla ilgi görmektedir. Genel anlamda ekip çalışması,  çabuk düşünüp karar verme, koordinasyon ile birlikte denge ve dayanıklılık gibi olgulara dayalı olan bu spor farklı yaşlardan insanlar için çeşitli avantajlar sağlar. Özellikle gelişme çağında bulunan çocukların hem doğayı tanımaları hem de arkadaşlarla bir hareket edebilmeleri ve güven duygusunu kazanmaları adına sosyal bir faaliyet olarak da çok faydalı bir spor olarak görülmektedir. Bununla beraber iş yaşamında stres ve kısıtlı zamanda kısa sürelerde karar alma, kısıtlı verilerle amaca ulaşma ve liderlik gibi olgularında denenmesi açısından da faydalı bir aktivite olarak karşımıza çıkmaktadır. Stratejiye dayalı bir oyun olması açısından, insanlarla oynanan bir satranç olarak nitelendirilen bu spor, geliştirilen farklı tekniklerle beraber başarı sağlamak adına titiz bir ön çalışma gerektirmektedir. İnsanda doğuşta bulunan şiddet ve silah kullanma gibi dürtüleri hem canlılara hem de doğaya zarar vermeden tatmin etmeleri açısından da tüm dünyada eğitim amaçlı da kullanılmaktadır. Oyun için kullanılan ekipmanlarında doğa dostu ve doğada kendi kendine yok olabilen bir yapıya sahip olması ve insan sağlığı açısından bir risk teşkil etmemesi sebebiyle de gerçek anlamda doğa dostu bir spor olarak görülmektedir.paintball oynama, paintball nedir, paintballun önemi

GÜVENLİK VE KURALLAR

Paintball İstanbul genel kanının aksine son derece güvenlidir. Hatta zarar görme riski golf sporundan dahi azdır. Fakat bu güvenlik unsurlarının tamamı ile yerine getirilmesi ile sağlanmaktadır. Bu temel güvenlik unsurlarının başında, oyun sırasında kullanılan maskeler gelmektedir. Oyun için belirlenmiş olan alan dâhilinde oyuncular bu maskeyi mutlaka takmak zorundadırlar ve bu maskeler olmadan oyun başlamaz. Bir diğer unsur ise işaretleyici emniyet kuralıdır. Oyun sırasında kullanılacak olan işaretleyicilerin emniyet sistemleri vardır. Bu emniyet sistemi oyunu yöneten başhakemin talimatı ile açılmalıdır. Emniyetin kapatılması içinde yine başhakemin talimatı gerekmektedir. Harici durumlarda da bu işaretleyicilerin emniyetleri mutlaka kapalı konumda olmalıdır. Özenle dikkat edilmesi gereken güvenlik unsurlarından bir diğeri de, amatör oyuncular için uygulanan 5 metre kuralıdır ve bu kural oyuncuların fiziksel bir zarar görmemeleri ve yaralanmalara sebebiyet vermemeleri için uygulanır. Kurala göre oyuncular arasında beş metreden daha az bir mesafe varsa atış yapılmamalıdır. Bu üç güvenlik unsuru dışında oyun sırasında hakem tarafından verilen talimatların dışına çıkılmadığı sürece herhangi bir güvenlik sorunu oluşmayacaktır. Bu bilgiler dışında farklı işletmeler kendi alanlarının özelliklerine göre değişik kurallar ve güvenlik unsurları oluşturabilirler. Bu tarz bir durumla karşılaşılması durumunda oyun alanında görevliler gerekli eğitim desteği sağlamaktadırlar.

OYUNDA KULLANILAN EKİPMANLAR

Oyun sırasında kullanılan ekipmanlar hem keyifli bir oyun için hem de güvenliğin sağlanması için kullanılmaktadır. Bu ekipmanlar içinde bulunan çeşitli özelliklerde silahlar ilk sırayı almaktadır. Bu silahlar mermi kapasitesi, CO2 kapasitesi, uzunluk, etkili menzil ve üretim malzemelerine göre farklılıklar göstermektedir. Silahlarda emniyet sistemi güvenlik açısından vazgeçilmez bir unsurdur. Silahlar farklı hacimlere sahiptir ve bu hacim büyüdükçe atış sayısı ve ebatlarda yükselmektedir. Bir diğer önemli ekipman ise koruyucu maskedir. Maskeler ergonomik bir yapıdadır ve her yüze uygun olarak kullanılabilir. Maskenin ön kısmında bulunan koruyucu kısım kırılmaz cam ile üretilmiştir. Başınızı ve yüzünüzü tamamen kapatacak şekilde çevreler ve tam bir görüş imkanı sunar. Aynı zamanda gözlük kullanılan oyuncular içinde maske kullanımında bir sorun yoktur. Farklı bir alternatif arayan ve maceradan hoşlanalar için çok keyifli bir seçenek olan paintball fiyatları her bütçeye uygun alternatifler sunmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*