Pireler Nasıl Beslenir ve Çoğalır?

pire beslenmesi, pireler nasıl besleniyor, pire beslenmesi ve yaşam alanı

İnsan sağlığı açısından oldukça önemli sorunlarına neden olan pirelerin doğal yaşamdan tamamen kaldırılması “imkansızdır”. Hemen hemen her yerde bulunan ve çok çeşitli canlı türlerinin üstünde yaşayabilen pire türlerinin temel besin kaynağı ise kandır. Sivrisinekler gibi uçamasalar da, tıpkı onlar gibi kan emerek hayatlarını sürdürürler. Halk arasında çoğu zaman pirelerin uçtuğu zannedilir ancak bu durum çok yükseğe sıçramalarından kaynaklanmaktadır. Pire ilaçlama ile müdahale edilmediğinde çok hızlı bir biçimde üreyebildiklerinden kısa zamanda geniş bir çevreye yayılabilirler. Pire ilaçlamanın etkili olması halinde dahi dış ortamdan gelebilecek tehditler için önlem alınması ve bunun içinde pire ilaçlama işlemlerinin düzenli şekilde yapılması gerekir.pire beslenmesi, pireler nasıl besleniyor, pire beslenmesi ve yaşam alanı

Dış ortamlarda rüzgar faktörü de olduğundan, 1 metreye kadar sıçrayabilen bu canlılar hayret verici mesafeleri kıza bir süre zarfında geçebilir. Rüzgarlı havalarda sıçrayarak kendileri rüzgarın taşımasını da sağlayan Kedi Piresi gibi küçük türleri bulunduğundan, çok uzaklardan dahi insanların bulunduğu alanların etkilenmesine neden olabilirler. Bunun haricinde kuşlarda da yaşayan pire türleri olduğundan ve kuşların da uzak mesafeleri uçabilmesi söz konusu olduğundan, bir pire türünün kilometrelerce seyahat etmesi dahi mümkündür. Beslenmeleri için hazır gıdaya ihtiyaç duyarlar ve bu ihtiyaçlarını da kanda parçalanmış olarak bulunan besinlerle karşılarlar. Kan emerek aynı zamanda yumurtalarının da beslenmesini sağlamış olurlar. Çoğalmaya da yatkın olan bu canlıların yavruları yumurtadan çıktığında beyaz ya da şeffaf olsa da, birkaç hafta içinde koyu bir renk alır. Pire ilaçlamanın bilhassa özen gösterilmesi gereken aşaması olan bu konu, ilaçlamanın etkili olması için yumurtaların da hedef alınmasını gerektirir.

İnsanların derilerine de yapışabilen ve ısırdıkları yerden kana mikrop karışmasına neden olabilen pireler, ölüm riski taşıyan hastalıkların vücuda geçmesini sağlayabilir. Bu nedenle pire ilaçlama konusunda mümkün erken davranılması gerekmektedir. Pire ilaçlama uygulamaları ile ortamdaki tüm pirelerden kurtulmak mümkündür. Uygulamaların tam tesir gösterebilmesi için belirli bir süre sonra ikinci ve gerekmesi halinde üçüncü bir ilaçlama daha yapılması gerekir. Bu şekilde ortamdaki tüm yumurtalar da yok edilir ve pireler sorun olmaktan çıkar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*