Polikistik Over Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Diyeti Nasıl Yapılır?

polikistik over sendromu, polikistik over sendromu ne demek, polikistik over sendromu belirtisi

Kadınlarda en çok görülen hormonal bozuklukların başında Polikistik over sendromu yer almaktadır. Bu sendrom genellikle uzun süre adet görememe ile başlar ve düzensizlikler ile iyice belirgin bir hal alır. Tedavi edilmediği, önlem alınmadığı zamanlarda çeşitli rahatsızlıkları beraberinde getirebilir.polikistik over sendromu, polikistik over sendromu ne demek, polikistik over sendromu belirtisi

Polikistik over sendromu yumurtalıklarda küçük ve iyi huylu kistlerin gelişmesini ifade etmektedir. Bu kistler; adet düzensizliğini, kilo artışını, tüylenmeyi, sivilce oluşumunu beraberinde getirmektedir. Polikistik over sendromu yumurtlama düzeninin bozulmasına kadar ilerleyebilir ve çocuk sahibi olmayı engelleyebilir. Bu sendrom ilk evrelerde belirti vermez ya da çok hafif şekilde belirtileri olur. Bu belirtiler; adet düzensizliği, kilo artışı, vücutta aşırı tüylenme, menstrual dönem dışı kanamalar, çocuk sahibi olamama, sesin kalınlaşması, saç dökülmesi, ciltte lekelenmeler ve sivilceler şeklinde sıralanabilir. Bu sendrom çoğu zaman 13-19 yaş arasındaki genç kızlarda görülse de daha ileriki yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Polikistik over sendromuna sahip kadınların beslenmelerine özen göstermesi önemlidir. Bazı besinler bu rahatsızlığın etkilerini artıracaktır. Öncelikle bu sendromu taşıyanların karbonhidrat ve protein dengesini sağlamalıdır. Bu iki değerden biri daha az ya da fazla olursa kilo alımı meydana gelecek ve yumurtaların sağlığı bozulabilecektir. Genellikle yüksek lifli besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Müsli, polikistik over sendromuna sahip kadınların tüketebileceği en güzel besinler arasındadır. Yeşil bitkiler, esmer bakliyatlar da önerilmektedir. Polikistik over rahatsızlığı olanların ani doygunluk hissi veren şekerlerden ve karbonhidratlardan uzak durması önemlidir. Bu beslenme şekli rahatsızlığın olumsuz etkilerini artırıcı olacaktır.

Polikistik over hastaları öğün aralıklarını kısa tutup sıklaştırmalıdır. Uzun saatler boyunca aç kalmak bu hastalar için olumsuzdur. Çünkü polikistik over kan şekeri düzeyini ani şekilde düşürüp çıkarabilmektedir. Olası bir kan şekeri düşmesini engellemek açısından sadece bir meyve de olsa öğünler sıklaştırılmalıdır. Ayrıca rafine şeker içeren gıdalardan, ambalajlanmış ürünlerden mutlaka uzak durulmalıdır. Bu ürünler hem sağlığı tehdit edici hem de kilo alımını kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Bu hastalar beslenme tavsiyelerine uymaları halinde olumsuz etkileri daha hafif düzeyde yaşamış olacaklardır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*