Psikiyatri nedir ve ilgi alanı nelerdir?

psikiyatri nedir, psikiyatri nelerle ilgilenir, psikiyatri desteği alma

Psikiyatri bir tıp dalı olduğu unutulmamalıdır. Başlıca ilgi alanı ise; beyin başta olmak üzere bu dala günlük dil de akıl hastaları doktoru da denebilir. Psikiyatri daha çok akıl hastaları yani aklı yerinde olmayan kişilerin götürüldüğü doktorlardır. Bu kişilerde ruh ve zihin kavramı birbirinden farklı işlemekte olduğu için dışardan normal insanlara karşı davranışları ya da hal ve hareketleri çok farklılıklar gösterebilir.psikiyatri nedir, psikiyatri nelerle ilgilenir, psikiyatri desteği alma

Psikiyatri Hakkında daha çok bilgi vermek gerekirse çok eski tıp dallarından birisidir diyebiliriz. Amerika’da yaklaşık olarak yüz elli yıldır faaliyetlerini sürdüren psikiyatri uzmanları çeşitli yöntem ve beceriler geliştirmektedirler. Psikiyatrisler bu alanda eğitim aldıkları ve mezun oldukları takdirde bir doktor gibi reçete yazabilir ve hastalara bakabilirler. Buna ek olarak psikiyatrisler doktorlar ile beraber çalışabilir ve birbirlerine fikir alış verişlerinde bulunabilirler. Psikiyatri alanında eğitim alan kişiler daha sonra başka dallarda uzmanlaşabilirler. Bu dallara örnek olarak bağımlılık psikiyatrisi, ergen psikiyatrisi gibi alanlarda kendilerini geliştirerek uzmanlaşabilirler.

Eğitimlerini başarı ile tamamlayan psikiyatri doktorları genel olarak kendileri bir klinik açarak işletmelerini sürdürürler. Fakat hastanelerde ve kliniklerde de çalışan çok fazla sayıda psikiyatrist bulunmaktadır. Psikiyatri alanında uzman olan kişiler daha çok belirli hastalara bakmak yerine ileri düzey akıl hastalarına bakmayı tercih ediyorlar. Bu doğrultuda ki klinikler akıl hastalarını çeşitli derecelerde sınıflandırmakta ve çok ileri seviyede olan hastaları birebir tedavi etmekte ve onlar ile uzunca vakitler geçirmektedirler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*