Psikoterapi Uzmanları

psikoterapi uzmanı, psikoterapi nedir, psikoterapi kimler yapar

Psikoterapistler yani psikoterapi uzmanları farklı bilimsel uygulamalar ve teknik yöntemler ile bilişsel ve duygusal kökenli, iç dünyanızda ya da sosyal yaşantınızda yansımalarını olumsuz şekilde görebileceğiniz problemlere çözüm, daha doğru bir tabirle çözümü bulmanızda size yol gösterici olan profesyonel ve alanında hem eğitimli hem tecrübeli kişilerdir.psikoterapi uzmanı, psikoterapi nedir, psikoterapi kimler yapar

Psikoterapistiniz ve ilişkiniz

Kapsamlı bir bilgilendirme alabilmek için öncelikli olarak psikoterapist ve danışan arasında güven ortamının yeterli seviyeye ulaşmış olması gereklidir. Bu ilişki tamamen karakteristik olduğu gibi ilk zamanlar gelişebileceği gibi kişinin tutumuna bağlı olarak uzun bir süreç de gerektirebilir. Ancak güveninin çift taraflı olması ve mahremiyetin öneminin kavranması her iki kişi için de önemlidir.

Doğru psikoterapinin şartı doğru değerlendirmedir ve değerlendirme sürecindeki dürüstlüğünüz ve kendinizi ifade başarınız sürecin sizi başarıya ulaştırmasında anahtar kriterdir.

Süreç ve önemi

Sürece başlangıcınızın ardından psikoterapi uzmanları size uygun bir ya da birden fazla kişilik testi uygulaması yaparlar. Bu testler yaş aralığınızdan bulunduğunuz toplumsal yapıya kadar birçok etmene bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Değerlendirme sürecinde kaygı sebepleri ve diğer sorunlar tespit edilerek sizin şikayetleriniz üzerinde durulur. Tamamı gizlilik altında gerçekleştirilen seanslarda kişinin sorunları için kendisine haklılık değil motivasyon verilir yani bu noktada beklentilerinizin doğru olması önemlidir.

Birçok kişi için psikoterapisti kendisine haklılık payı vererek onu rahatlatacak kişi olarak görünse de aslında bu yöntemler tamamen sizin durumu objektif bir şekilde değerlendirmeniz ve kendi taleplerinizi mantık çerçevesinde düzenlemeniz eğitimidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*