Ram, Ekran Kartı ve İşlemci Değişimi Yapımı

RAM’i artırın

RAM, bilgisayarınızdaki geçici depolama alanıdır. Başka bir deyişle, bilgisayarınızda açtığınız dosyalar, klasörler ve web siteleri, ilk açtığınızda RAM’de yer kaplar ve bu nedenle donanım gerektiren diğer bileşenler hızlı erişim için RAM’den bilgi çeker. … Bilgisayarınızda ne kadar çok program açarsanız performans o kadar düşük olur. Yeterli RAM’inizin olmadığını ve bilgisayarınızın yavaş olduğunu düşünüyorsanız RAM miktarını artırabilirsiniz. RAM’inizi 4GB’tan 8GB’a yükselttiğinizde gözle görülür bir artış göreceksiniz. Her masaüstü ve dizüstü bilgisayarın RAM’e ihtiyacı vardır. Bunun için bilgisayar alırken RAM’inizin çok olması önemlidir.ram değişimi, ekran kartı değişimi, işlemci değişimi

Grafik kartının değiştirilmesi

Göreve bağlı olarak video kartı yeterli olabilir. Örneğin internette geziniyorsanız, sosyal medya uygulamalarına göz atıyorsanız ve ofis programları çalıştırıyorsanız, bir ekran kartı sizin için yeterli olabilir. Ancak 3D oyunlar oynuyorsanız ve büyük programlar açmaya çalışıyorsanız ekran kartınız sorun çıkarabilir. Dizüstü bilgisayarlarda, ekran kartları ana karta entegre edilmiştir. Bu nedenle, onları değiştirmek imkansızdır. Bunu yapmak için, bir dizüstü bilgisayar satın alırken RAM ve ekran kartını iyi incelemelisiniz.

Masaüstü bilgisayarların anakartta fazladan bir yuvası varsa, grafik kartınızı değiştirebilirsiniz. Ancak satın aldığınız kartın bu yuvaya uygun olduğundan emin olmanız gerekir.

Güç kaynağı, masaüstü bilgisayarlarda grafik kartına güç sağladığı için kapasitesinin yüksek olması gerekir. Yetersiz güce sahip bir güç kaynağı birimi kullanılıyorsa, güç kaynağı birimi de değiştirilmelidir.

işlemcinin değiştirilmesi

Eskiden bilgisayarı hızlandırmak denilince akla ilk gelen şey işlemciydi. Ancak, teknolojideki gelişmeler onu biraz geriye itti. Yani bilgisayarınızın hızını artırmak için satın aldığınız işlemci bazen istediğiniz performansı vermeyebilir. Çünkü bilgisayar nesilleri arasında büyük bir boşluk var. Bir işlemciyi değiştirmek, diğer bilgisayar bileşenlerini değiştirmekten biraz daha zordur, satın aldığınız işlemcinin anakartınız ve RAM’inizle uyumlu olması pek olası değildir. Bunu bir örnekle tamamlayabiliriz. İşlemci, ekran kartınızdan daha güçlü ise işlemci tam kapasite ile çalışamaz ve istediğiniz performansı alamazsınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*