Şeffaf Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

şeffaf diş teli, diş teli nasıl takılır, diş teli takma, şeffaf diş teli çeşitleri

30 yılı aşkın bir süredir, dişlerin konum bozuklukları için bir tedavi kullanılmaktadır. Bunlar da diş teli tedavisi olarak tanımlanırken, kullanılan braketler yardımı ile dişler normal konumlarına getirilerek, eğrilik, açıklık ve çapraz durma halleri ortadan kaldırılmaktadır. Elbette ki bu sektörde de günümüze kadar pek çok farklı gelişim sağlanmıştır. Yine genel olarak tüketicilerin şikâyetleri arasında yer alan tellerin çok dikkat çekmesi de değerlendirilerek, şeffaf diş teli kapsamında çalışmalar yapılmış, farklı çeşitleri ile tüketicilere destek olunmuştur. Genel olarak bu kapsamda 3 çeşit hakkında bilgiler vermek mümkün oluyor. İlk çeşit; şeffaf braket çeşitleri olurken, ikincisi ise şeffaf plak olarak tanımlanmaktadır. Yine bunların yanı sıra Lingual Ortodonti olarak tanımlanan bir yöntem de üçüncü olarak sizlere sunulmaktadır.şeffaf diş teli, diş teli nasıl takılır, diş teli takma, şeffaf diş teli çeşitleri

Şeffaf braket

Bu yöntem, braket diye adlandırılan diş tellerinin, şeffaf olarak üretilmesi ile tüketicilerine sunulmaktadır. Yine kendi içerisinde çeşitlere sahip olurken, şeffaf diş teli olarak, plastik, safir ve seramik olarak sınıflandırılması mümkündür. Eğer ki seçimler arasında sert plastik braketler yer alırsa genel olarak tam etki vermemesinin yanı sıra yine elbette ki esneklik özelliğine bağlı olarak hareketliliği engellemektedir. Daha ucuz yöntemler arasında sert plastik yer alıyor. Fakat yine bunun yanı sıra kaliteli plastik şeffaf braketler de bulunmaktadır. Bunlara ek olarak daha çok ileri ki yaşlar için uygun görülen seramik ve safir, yine sert olmalarından kaynaklı kırılabilirlikleri yüksektir. Bundan dolayı daha çok bilinçli kişiler tarafından kullanılması tercih ediliyor. Bu konuda da doktorunuzdan detaylı olarak bilgi alabilmeniz mümkündür. Ekstra bir bilgi olarak, ağız sağlığı iyi olmayan ve tartar oluşumlarına eğilim gösteren kişilerin de bu yöntemi tercih etmemesi gerekmektedir. Tedavi süreci uzama riskinden dolayı bu bilgi dikkat edilmesi gerekenler arasında.

Şeffaf plak ve ortodonti

Yine farklı bir çeşit olan şeffaf diş teli arasında sayılabilir plaklar, bir kalıp halinde diş ölçülerinize uygun üretilmektedir. 1-3 hafta aralığında plak değişimlerinin yapılması gerekirken, doktorunuz bu konuda sizleri bilgilendireceklerdir. Diğer bir yöntem olan ortodonti ise; diş tellerinin diş arka kısmına uygulaması ile görünüm sorunları oluşturmadığından dolayı tercihlerden olmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*