Seinfeld Dizi Konusu

Seinfeld dizisi, Seinfeld dizi konusu nedir, Seinfeld dizisi ne anlatıyor

Seinfeld birçok kişiye göre sitcom tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı yapımları arasında yer almaktadır. Öyle ki Seinfeld kendisinden sonraki yapımlara da ilham vermiş bir yapımdır. 1989 yapımı olan dizi 9 sezon boyunca sürmüş ve 180 bölümden oluşmaktadır. 3 erkek ve 1 kadından oluşan 4 kişilik bir arkadaş grubunun hayatını ele alır ve dizi New York’ta geçer.Seinfeld dizisi, Seinfeld dizi konusu nedir, Seinfeld dizisi ne anlatıyor

Dizinin senaristleri Jerry Seinfeld ve Larry David dizinin konusu sorulduğu zaman hiçbir şey cevabını verir. Bu sebeple günümüzde de Seinfeld’in konusu hiçbir şey hakkında her şey olarak karşımıza çıkmaktadır. Diziyi izleyenler de bunu net bir şekilde görecektir ki dizi gündelik konuları çok başarılı bir şekilde işler. Bir bölümde sırf yemek restoranında sıra beklerler ve bu tüm bölümün konusu olur diğer bir bölümde otogarda arabalarını kaybedip ararlar. Yani Seinfeld belki de hayatınızda görüp görebileceğiniz en ilginç sitcomdur ve yayınlandığı dönem izlenme rekorlar kırıp birçok ödüle de sahip olmuştur.

Seinfeld Karakterleri

Jerry Seinfeld: Jerry Seinfeld zaten birçoğunuzun bildiği üzere Amerikalı ünlü bir komedyendir. Dizide de zaten komedyen rolündedir ve onun günlük hayatında arkadaşlarıyla yaşadıklarını izleriz. Düzen hastası olan Jerry’nin dizide sürekli sevgilileri değişir yani diğer sitcomlarda olduğu gibi başrolün bir sevgilisi olacak beklentisinde olmanız Seinfeld’de oldukça yanlış olacaktır ki bunu zaten ilk bölümlerde net bir şekilde anlayacaksınız.

George Costanza: Jerry’nin liseden itibaren en yakın arkadaşıdır. İnsanlara karşı oldukça güvensizdir ve kendisinin de sürekli çok şanssız bir kişi olduğundan şikayetçi olur. Her konuda yalan söylemeyi sever fakat bu yalanlar günün sonunda mutlaka ayağına takılır.

Cosmo Kramer: Jerry’nin karşı dairedeki komşusudur. İlk bölümde Jerry’nin pizza yeme davetine rahatsız etmemek için olumsuz baksa da daha sonrasında Jerry’nin biz komşuyuz her şeyim senindir demesi üstüne 9 sezon boyunca onu klasik Kramer girişleriyle Jerry’nin dairesinde görürüz. Çok çılgın planları olur ki bu planlar genelde Jerry’nin başını yakar.

Elaine Benes: Dizide sürekli oynayan tek kadın karakterdir. Jerry’nin eski sevgilisidir fakat daha sonrasında arkadaş kalmayı başarmışlardır. Editörlük, asistanlık gibi birçok farklı iş yapar. Sitcomlar’dan alışık olduğunuz kadın karakterlerden çok farklı ve güçlü yapısı vardır. Seinfeld dizisi ilk planlandığı zaman kadın karaktere yer verilmemesi dahi düşünülür fakat yapımcılar buna karşı çıkar ve sonrasında Elaine karakteri ortaya çıkar ki çıkması çok iyi olmuştur. Karakteri canlandıran Julia Louis bu karakterle Emmy ve Altın Küre ödüllerini kazanmıştır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*