SEO Yaparken Kullanabileceğiniz Öneriler

seo önerileri, seo yaparken link inşaası kurma, link inşası nasıl yapılır
  • Site İçi Linkleme İle Navigasyon

Sitede yer alan bir içeriğin içinden o konuyla ilgili olan benzer sayfalara, metinlere link verilmesi site içinde bir link ağı oluşmasını sağlamaktadır. Bu şekilde ilgili konular birbirine bağlandığında siteye gelen ziyaretçi merak ettiği bir konuda bilgi edinirken verilen bağlantıları takip ederek konu ile ilgili diğer bilgilere de göz atmak isteyecektir. Ziyaretçi verilen bağlantıları takip edip site içinde gezdiğinde sitede kalma süresi uzayacak ve çoğul tıklama yapacaktır. Google başta olmak üzere ziyaretçilerin hareketlerini kayıt altına alıp buna göre siteleri derecelendiren arama motorları ziyaretçinin hareketlerini baz alıp siteyi daha değerli olarak veri tabanına kaydedecektir. Ayrıca site içi linkleme yapılmasının bir diğer önemli yanı da siteyi ziyarete gelen arama motoru robotlarının aynı kullanıcıların yaptığı gibi verilen bağlantıları takip ederek siteyi daha iyi ve daha kolay bir şekilde gezmesidir. Siteyi ziyarete gelen arama motoru robotları sitede ne kadar rahat dolaşır ve ne kadar birbiri ile uyumlu içeriklere ulaşırsa o siteyi o kadar değerli görürler. Değerli olan site sıralamalarda üste çıkmaya adaydır.seo önerileri, seo yaparken link inşaası kurma, link inşası nasıl yapılır

Sitelerde kullanıcıya nerede olduğunu göstermek daha kolay kullanımlı bir site elde edilmesini sağlar. Kullanıcılara sitenin neresinde olduğunun gösterilmesi kullanıcıların yararına olduğundan SEO’da önemlidir. Navigasyon kullanılarak kullanıcılara sitenin neresinde oldukları gösterilebilir. Navigasyon kullanımı siteyi ziyarete gelen arama motoru robotlarının da siteyi daha rahat gezmesini sağlayacağından SEO’da artı puan demektir. Navigasyon sistemi olarak sitelere Breadcrumb entegre edilebilir. Breadcrumb entegre edilmiş site aşağıdaki görselde görüldüğü gibi arama motoru sonuç sayfasında gösterilecektir. Navigasyon sistemiyle hangi kategori ve hangi sayfada olunduğu gösterilmektedir. Belirteç içine alınmış İstanbulbilişim.com.tr sitesinin navigasyonuna baktığımızda www.istanbulbilisim.com.tr > Bilgisayar > Notebook olarak kullanıcı ve arama motoru robotlarına nerede olduklarının gösterildiğini görmekteyiz.  Breadcrumb navigasyonu WP tabanlı siteniz varsa eklenti ya da kod ile wp alt yapısı kullanmıyorsanız kod ile kullanabilirsiniz.

BreadCrumb Navigasyon

  • Rakip Analizi ve Buna Bağlı Strateji

Bir siteye SEO çalışması yapılacağı zaman öncelikle yapılması gereken en önemli şey rakiplerin analiz edilmesidir. Rakipler analiz edilmeli ve onların yaptıkları SEO çalışmalarına göre bir plan oluşturulmalıdır. Rakip analizi destekli yapılan SEO çalışmaları daha kolay yükselmeyi sağlayacaktır. Çünkü SEO çalışmasının asıl amacı rakiplerin üzerine çıkmaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*