Stres Kilo Yapıyor Mu?

stres kilo yapar mı, kilo alma nedenleri, neden kilo alınır

Stres maalesef hayatımızda istemediğimiz etkenlerden bir tanesi ancak ondan uzak durmak da bir o kadar zordur. Bilhassa maddi ve ya manevi zorlukları aşması gereken kadın ve erkekler, bunu yapamadıkları zaman iyice strese girebilir. Bu nedenle de sağlıklarına büyük bir zarar vermektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda stresin hayatın neredeyse her anında bize zarar verdiğini ile bedenimiz için belki de en tehlikeli şey olduğunu göstermektedir. Stres kilo yapar mı sorusunun cevabı ise aslında biraz burada saklı denilebilir. Stresin kendisi direkt olarak kilo elbette ki aldırmıyor. Zira stres ile psikolojik olarak bizi etkiliyor ve fiziksel olarak direkt bir zararı yoktur. Fakat bozulan psikolojimizle birlikte gerek beynimizin işleyişi değişiyor gerek hormon salgılarımız değişiyor, gerekse de kan dolaşımımız bile bozulmaktadır. Kendisini böyle bir durum içerisinde bulan kişiler ise stresi ortadan kaldırabilmek için çözümler aranmaktadır. Bu çözümlerden en zahmetsizi ise çok yemek yenilmesi ve dolayısıyla kilo alınmasıdır.stres kilo yapar mı, kilo alma nedenleri, neden kilo alınır

Evet, yemek yenilmesi birçok kişide terapi etkisi yaratıyor ve özellikle bazı yiyeceklerin içerisindeki maddeler beyni uyararak mutluluk hormonunun salgılanmasına neden olmaktadır. Bazı insanlar stres olduklarında yemekten içmekten kesilirler ancak bunun tam tersi yaşandığı zaman ise maalesef kilo almak da kaçınılmaz bir durumda olabilir. Çikolata ve kahve gibi maddelerin içerisindeki kafeinle birlikte diğer maddeler sayesinde bireylerin kendilerini mutlu hissetmeleri, bir bağımlılık yaratarak bol kalori içeren bu maddelerin tüketiminin iyice artmasına neden olabilir. Bunların yanı sıra fast food ürünlerin de benzer etkilerde bulunmaları ile stresli bireylerin sık sık sağlıksız içeriklere ve bol yağa sahip bu ürünlere başvurmalarına neden olmaktadır. Tabii ki stresin kilo almaya etkisi sadece çok yemekten de kaynaklanmamaktadır.

Stresli bireylere genellikle bol bol spor yapmaları önerilmektedir ve böylece beynin doğal olarak mutluluk hormonu salgılaması amaçlanmaktadır. Ancak stresli olan kişiler genellikle hiç hareket etmek istemez kendilerini eve kapatır ve bilgisayar başında vakit geçirme gibi eylemlerde bulunmaktadırlar. Artan besin tüketiminin yanına bir de hareketsiz yaşam tarzını eklediğimizde ise stres kaynaklı kiloların da sebebini rahatlıkla görülebilir. Stresin genel sağlığımız üzerinde de etkilerinin olması sebebiyle sorunlarınızda uzmanlardan yardım almayı unutmayınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*