Tesbih Böceği İlaçlama İşlemi Nasıl Yapılır?

tesbih böceği, tesbih böceği ilaçlama, tesbih böceği ilaçlaması yapımı

Tespih böcekleri, türlerine göre değişik renklerde olabilen genellikle siyah ya da gri olan ve ayrıca top böceği olarak da isimlendirilen, küçük yapılı, kısa ve çok ayaklı bir haşere türüdür. Her böcek türünde olduğu gibi tespih böceğinin de antenleri vardır. Bedenleri, keratin maddesini içeriğinde bulunduran sert bir kabuk ile kaplıdır. Dış tehlikelere karşı korunmak amacıyla ve dokunuldukları zaman kıvrılırlar, tesbih tanelerine benzeyen bir şekil halini alırlar, bu yüzden tesbih böceği adını almışlardır. Yaşamak için rutubetli ve pis alanları tercih ederler.  Bitkilerle beslenirler, lakin çok seyrek olarak da hayvansal gıdaları tüketirler.tesbih böceği, tesbih böceği ilaçlama, tesbih böceği ilaçlaması yapımı

Evlerde banyo, mutfak, tuvalet, kapı araları, süpürgelik, pencere araları, su boruları ve saksı çiçeklerinin diplerinde bulunurlar. Tespih böcekleri, çok sayıda hastalığı ve mikrobu bünyelerinde barındırırarak, hastalıkların insanlara ve çevrelerine bulaşmalarına sebep olurlar. Evlerde açıkta kalan meyve, sebzeler ve diğer gıdalar ile beslenirler. Bu meyve, sebze ve gıda maddelerinin üzerlerinde gezinerek onlara dışkılarını, salyalarını bırakırlar. Ev üyeleri, bu besinleri, meyveleri ve sebzeleri yıkamadan yediği zaman böceklerin artıklarını bünyelerine almış olurlar. Ayrıca evlerdeki saksı çiçeklerinin diplerinde de konaklayarak, çiçeklerin sularınını kullanarak onların zamanla kurumalarına neden oldukları gibi; dış alanlardaki, tarlalar ya da bahçelerdeki diğer bitkilerin köklerini kemirerek onların da öz sularının zaman içinde kurumalarına sebebiyet verirler, verimlerini düşürürler ve ürünlerin gelişmesine engel olurlar.

Sokakta satılan, sağlık bakanlığının onayını almamış ve yasal olmayan hiçbir ilacın kullanılmaması gerekir. Bu ilaçlar aynı zamanda fayda da vermezler, sadece böceklerin bağışıklık kazanmasını sağlamış olurlar, ayrıca insanlarda ve diğer canlılarda zehirlenme yapabilirler. Tespih böcekleri insanlara ve çevrelerine hastalık bulaştırdıkları için tehlikeli haşerelerdir. Bu nedenle; yasal ve profesyonel olan bir ilaçlama şirketinden bu konuda destek alınmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*