Tüp Bebek ve Yumurta Dondurma İle Anne Olmak

tüp bebek ile anne olma, yumurta dondurma, yumurta dondurma ile anne olma

Tüp Bebekte Sezeryan

Tüp bebek ile hamile kalan annelerin sezaryen olması gerektiği iddiası yanlıştır. Sezaryen, doğum sırasındaki diğer olası sorunlar nedeniyle doktorun doğum sırasında vereceği bir karardır. Ancak 40 yaş ve üzerindeki gebelik hastanın daha iyi planlaması için daha “değerli” olduğundan, hasta önce sezaryen yapmayı seçebilir ve bir an önce doğumun sonlandırılmasını talep edebilir. Elbette anne ve bebeğin sezaryen endikasyonu yoksa sezaryen için tek neden yaş değildir.tüp bebek ile anne olma, yumurta dondurma, yumurta dondurma ile anne olma

Gebelik İçin Yumurta Dondurma

38 yaşın altında çocuk sahibi olmayı planlamayan, sosyal hayatı veya kariyeri nedeniyle çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlara yumurta dondurulması önerilir. Yumurta çözüldükten ve embriyo haline geldikten sonra transfer süresi o kadar önemli değildir; Ancak yumurtanın donması için geçen süre çok önemlidir. Bu nedenle, geç gebelik planlayan kadınların yumurtalarını mümkün olduğunca erken dondurmaları tavsiye edilir.

Dondurulmuş Yumurta Kalitesi Düşüyor Mu?

İnsan vücudundaki en büyük hücre olan yumurta, çok fazla sıvı içerir. Yumurtaları dondurma sürecinde bu sıvı kristalleşir ve hücreye zarar verir. Ancak yeni teknikler sayesinde hücre içindeki sıvı uzaklaştırılarak yerine çözelti eklenir. Böylelikle hücre zarar görmez ve yumurtalar -196 derecede çok hızlı dondurulduğunda (vitrifikasyon yöntemi) kaliteleri değişmez. Dondurulmuş yumurta kaliteli ise çözüldüğünde değişmeyecektir.

Dondurulmuş Yumurta Saklama Ömrü Nedir?

Dondurulmuş yumurta teknik olarak 10 yıl saklanabilir ancak ülkemizde mevcut yasalara göre dondurulmuş yumurtanın yasal raf ömrü 5 yıldır. 5 yıldan fazla depolama bakanlığın onayına tabidir.

Anne Adayları İçin Öneriler

  • Tüm hamile kadınlar hamilelik süresince günlük aktivitelerine devam edebilirler.
  • Hamilelik sırasında kanama veya zehirlenme riski gibi istisnai durumlarda bol bol dinlenmeli ve gerekirse yatarak hamileliği gerçekleştirmelisiniz.
  • Ağır yükleri kaldırmayın.
  • Çok uzun süre ayakta durmayın.
  • Kanama olursa cinsel ilişkiye ara verin.
  • Doğal ve dengeli beslenme.

 Kanser Hastaları Yumurta Dondurabilir Mi?

Kanser, kemoterapi gibi herhangi bir tedavi sürecini gerektirdiği için kadınlarda erken menopoz nedenlerinden biridir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığının yeni kanunlarının da desteğiyle; Genç bir kadın kemoterapi alacaksa, o kişinin kemoterapi öncesi yumurtalarını dondurması önerilir. Ayrıca yumurta kaynağı az olan her kadına yumurta dondurma işlemi yapılabilir. Özellikle evlilik planlayan kadınların ve daha büyük yaştaki çocukların yumurtalarını önceden dondurmaları tavsiye edilir.

Kanser hastaları için hangi dondurma yöntemi kullanılmalıdır?

Kanser hastalarında doğurganlığı korumak için iki tür dondurma kullanılır. Birincisi yumurtalık dokusunun donması, ikincisi ise yumurtaların (oositlerin) donmasıdır. Yumurtalık dokusunun dondurulması, genellikle kullanılmayan ve genellikle ergenliğe ulaşmamış hastalar için önerilen deneysel bir tekniktir. Yumurtaların dondurulması, genellikle başarıyla kullanılan bir yöntemdir. Hastanın yumurtaları toplanır ve kanser tedavisine başlamadan önce dondurulur. Hasta sağlığına kavuştuktan sonra yumurtalar çözülür ve embriyo elde etmek için işlenir

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*