Türkiye’de Kültür Turizmi İçin En İyi 5 Yer

türkiye kültür turizmi yerleri, türkiyede turizm, kültür turizmi bölgeleri

Türkiye doğal güzellikleri açısından en zengin ülkeler arasında gelmektedir. Özel konumu nedeniyle birçok doğal güzelliğe sahiptir. Deniz kıyıları, yüksek rakımlı dağ ve yaylaları, sönmüş volkanik dağları, nehirleri, dik yamaçları ve ovaları ile Türkiye kültür turizmi bakımından adeta bir cennet vadetmektedir. Türkiye’de kültür turizmi yapılacak en iyi yerler aşağıda sıralanmıştır.türkiye kültür turizmi yerleri, türkiyede turizm, kültür turizmi bölgeleri

  1. Tanrıların İmparatorluğu: Nemrut Dağı

Nemrut Dağı, Adıyaman şehrinde yer alan ve yüksekliği 2150 m olan bir dağdır. UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir. 1988 yılında ise Milli Park statüsüne alınarak korunmaya alınmıştır. Kommagene Krallığı Antik Kenti de denilen bu Milli Park içerisinde aslan, kartal heykellerinin yanı sıra 7 metreye varan heykeller yer almaktadır.

  1. Görkemli Yamaçların Ardında: Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesinde ve Altındere vadisi sınırlarında yer alan bir manastırdır. Meryem Ana Deresi’nin batı yamaçlarında konuşlanan bu manastırın rakımı tam 1150 metredir. Manastır içerisinde birçok fresk bulunmaktadır. İncil’den resimler, İsa’nın doğuşu gibi freskler tarihi şölen sunmaktadır.

  1. Helenistik Dönemin İncisi: Aspendos

Aspendos ya da bir diğer bilinen adı ile Belkıs, Antalya’nın Serik ilçesinde yer alan antik bir kenttir. Helenistik Dönemin en zengin şehirlerinden biri olan Pamfilya burasıdır. Aspendos’un en önemli yapısı içerisinde yer alan açık hava tiyatrosudur. Anadolu’da yer alan Roma Dönemi tiyatrolarının günüme ulaşabilen en eski ve en sağlam yapılardandır.

  1. İpek Yolunun Gözdesi: Zeugma

Zeugma MÖ 300 yılında Büyük İskender’in generallerinden biri olan I. Seleukos tarafından kurulmuştur. Fırat nehrinin karşılıklı 2 yakasında ve İpek Yolu güzergahı üzerinde konuşlanmıştır. Kommagene Krallığı’nın 4 büyük şehirlerinden biri olan Zeugma, günümüzde Gaziantep’in Nizip ilçesinde yer almaktadır.

  1. Roma Dönemi’nin İhtişamlı Kalesi: Mamure

Mamure Kalesi, 3. yüzyılda Romalılar tarafından ticaret yollarını gözetlemek ve gemileri korsanlardan korumak amacıyla yapılmıştır. Günümüzde Mersin’in Anamur ilçesinde yer almaktadır. Kıyı boyunca uzanan harika bir ihtişama sahip bir kaledir. Kaleye bu isim Karamanoğulları Beyliği tarafından verilmiştir. Kale içerisinde tarihi bir camii mevcuttur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*