Unutkanlık Neden Olur? Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

unutkanlık neden olur, unutkanlık nedenleri, unutkanlık belirtileri

Unutkanlık genellikle olağan bir durum gibi görünse de aslında bazı rahatsızlıkların ya da vücudun bazı hormon yetersizliklerinin habercisi olabilmektedir. Genellikle unutkanlık, yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir durumdur. Alzheimer ve demans gibi nörolojik hastalıkların da hem nedeni hem de sonucu olarak gösterilmektedir. Unutkanlık durumu özellikle bazı durumlarda daha yoğun bir şekilde hissedilebilmektedir. Peki unutkanlık neden olur? Sebepleri ve belirtileri nelerdir?unutkanlık neden olur, unutkanlık nedenleri, unutkanlık belirtileri

Unutkanlık hastalığının sebepleri arasında sinir sistemi rahatsızlığı olabilir. Buna ek olarak; kafa travmaları, depresyon, kaygı bozuklukları, stres, teknolojik cihazlarla uzun süreler meşgul olmak, düzensiz beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni bozuklukları, kronik rahatsızlıklar, B12 ve D vitamini eksiklikleri, tiroid hormonu eksikliği ya da fazlalığı, uyuşturucu ve alkol gibi maddelerin kullanımı gibi unsurlar da unutkanlığa neden olabilmektedir.

Düzenli bir yaşam şekline sahip olmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, uykuyu iyi almak, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, sosyal ilişkilerde aktif ve canlı olmak, düzenli olarak egzersizler yapmak hafızayı zinde tutmak için önemlidir. Bunlara ek olarak bilgisayar, cep telefonu, sosyal iletişim araçları yani sosyal medya uygulamalarında fazla vakit geçirmemek, gün içerisinde bolca su tüketmek, hafızayı diri tutacak bulmacalar çözmek ya da şiir, metin ezberlemek, yeni bir dil öğrenmek gibi unsurlar da hafızayı güçlendirecektir.

Unutkanlık rahatsızlığının ortaya çıkması fiziksel ve psikolojik nedenlerden dolayı olabilir. Özellikle yoğun ve stresli bir iş ortamına sahip olan bireylerde bu rahatsızlık daha sık görülmektedir. Unutkanlık durumunun ileri derecede olduğunu düşünen bireyler hastanelerin psikoloji ya da nöroloji bölümlerine başvurabilir. Burada yapılacak muayeneler neticesinde unutkanlığın ne derece olduğu ve nasıl bir tedavi izlenmesi gerektiği teşhis edilecektir. Unutkanlık hayat kalitesini doğrudan etkileyen bir unsur olduğundan böylesi bir durumun ertelenmemesi gerekir. Sürecin uzaması hastalığın ciddiyetini artırabilir. Unutkanlık tedavisinde rahatsızlığın derecesine ve evresine göre ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaç psikiyatri ilaçları ya da vitamin ilaçları olabilir. Burada hastalığın ne gibi bir evrede olduğu belirleyici unsur olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*