Vajinismus Tedavisi

Genellikle toplumdaki aşırı korkutucu yaklaşım ve yaşanabilecek talihsiz deneyimler sonucu kadınlarda oluşan vajinismus hastalığı yalnızca psikolojik bir rahatsızlıktır. Her psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da çözüme ulaşabilmek için problemi gerçekten çözmek istemek ve bunu başaracağına inanmak gerekmektedir. Evli çiftlerin birlikte katıldıkları terapilerle yürütülen vajinismus tedavisi sürecinde eşlerin katılımı, anlayışlı olması ve destek çıkması çok önemli bir etkendir, çünkü bu bayanlar için kadın olma konusunda yaşadıkları var olan içsel bunalımları eşlerinin de baskısı iyice artırarak içinden çıkılamaz hale getirmektedir.vajinismus tedavisi, vajinismus, vajinismus nedir

Tedavi sürecinde nelerle karşılaşılacağı, yapmaktan çekinip korktukları şeylerin istenip istenmeyeceği konusunda tedirginlikler yaşayan kadınların bu endişeleri bir kenara bırakarak son derece rahat ve basit bir vajinismus tedavisi sürecinin olduğunu kabullenmeleri gerekir. Tedavi genel anlamda kişinin gereksiz kaygı ve korkularını yenme ya da yönetme becerisi kazanmasını, yaşanacak olayın sevgiyle oluşan, son derece doğal bir süreç olduğunu sağlıklı bir şekilde düşünerek idrak edebilmesini amaçlamaktadır. Hastalık boyutuna göre tedavi yöntemlerine yenisi eklenebilmekle birlikte birçok hasta için bu aşamada psikolojik bir destek sağlanması yeterli olmaktadır.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Nedenleri çok büyük oranda psikolojik temelli olan vajinismus hastalığının tedavi yöntemlerinden bahsedilmeden önce bu yöntemlerin hepsinin hastanın fiziksel, duygusal ve zihinsel sebepleri göz önüne alınarak uygulandığından bahsedilmesi gerekir. Belli başlı vajinismus tedavi yöntemleri arasında bulunan yöntemlerden ilki bilişsel terapidir. Öncelikle uygulanan bu tedavi yönteminde hastanın yanlış bilgiler sonucu beyninde kalıplaştırdığı fikirleri yıkmak için cinsel birleşme ile alakalı detaylı bilgi aktarılır. Hastanın cinsel birleşmeyle ilgili tüm yanlış düşünce ve inançları tespit edilerek bunları aklından silmesi için tüm genital sistemle ilgili bilgiler verilir. Sonra bu yanlış düşünceler, sağlıklı ve doğru şekilde düzeltilerek hastalığın tedavi süreci için sağlam bir temel oluşturulur. Sıradaki yöntem ise davranışsal terapi yöntemidir. Cinsellik hakkında inanılan yanlış inançlar ve düşünceler yıkılarak yerine doğru ve sağlıklı bilgiler yerleştirildikten sonra hastanın durumuna göre hazırlanan bir takım basit, ağrısız egzersizlerle olayın haz ve merak uyandırıcı bir süreç olduğunun farkındalığının oluşması sağlanır. Son olarak, hipnoz uygulamaları gelir. Bu uygulamalar yüzeysel olarak bilinç kaybı olmadan yapılır. Amacı, tedaviye olan uyumu artırmaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*