Varikosel nasıl anlaşılır?

varikosel belirtileri, varikosel tedavisi, varikosel nedir

Varikosel sorunu genellikle sol testiste görülen ve testise giden damarların genişlemesi sonucu görülen bir rahatsızlıktır. Testisin genişleyerek büyümesine neden olan Varikosel, çoğu zaman hastanın şiddetli testis ağrısı yaşamasına neden olur. Varikosel hastalığı tedavi edilmediğinde sperm hücrelerine zarar verdiğinden, temel olarak bir kısırlık sorunudur. Yapılan araştırmalara göre kısırlık sorunu yaşayan erkeklerde görülen fizyolojik sorunların %35′i Varikosel nedeniyle oluşmaktadır.varikosel belirtileri, varikosel tedavisi, varikosel nedir

Birçok erkek ilk çocuklarının ardından ikinci çocuğu yapmak için acele etmez. Bu süre zarfında zaten var olan Varikosel ilerleyerek, sperm hücreleri üzerindeki etkisini arttırır. 2. çocuğu yapmaya karar verildiği halde çocuk sahibi olamayan erkeklerde sorun, Varikosel rahatsızlığından kaynaklanmaktadır. Bu tür durumlarda Varikosel ameliyatı uygulanan hastanın testisi, kısa süre içerisinde normal işlevini tekrar kazanabilir. Böylece ilk çocuğun ardından 2. çocuk yapamama sorunu da tamamen ortadan kalkmış olur.

Varikosel hastalığının görülüş biçimine göre iki tipi bulunmaktadır. Grade 1 varikosel olarak adlandırılan şikâyette hastanın testisinde dışarıdan herhangi bir farklılık görülmemektedir. Grade 1 varikosel ancak kısırlık testleri sonucu ya da el ile muayene ile hekim tarafından fark edilebilmektedir. Grade 2 varikosel rahatsızlığındaysa testisin görünümünde genişlemeye bağlı büyüme görülmektedir ve genellikle hastalar şiddetli testis ağrısı çekmektedir. Her iki durumda da sperm kalitesi etkilenerek kısırlığa neden olabildiğinden, vakit kaybetmeden cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir.

Varikosel ameliyatı oldukça çabuk uygulanan ve hekimler tarafından basit olarak nitelendirilen bir mikro cerrahi işlemidir. Hastalar ameliyatın ardından kısa süre içerisinde sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Ayrıca hastalara ameliyat sonrasında herhangi bir kısıtlama da getirilmemektedir. Hekimler Varikosel ameliyatı olan kişilere sadece birkaç gün fazla ayakta durmamalarını ve ağır eşyalar kaldırmamalarını tavsiye eder.

Varikosel ameliyatı sonra cinsel hayatın yaşanması ile de hasta herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmamaktadır. Varikosel ameliyatının uygulandığı bölgenin cinsel aktiviteler ile ilgili olmaması, hastanın operasyon sonrası herhangi bir cinsel aktivite kısıtlandırılmasına gerek duymamasına neden olmaktadır. Varikosel ameliyatının ardından kişi canı istediği zaman cinsel ilişkiye kendini çok zorlamamak kaydı ile girebilmektedir. Hekimler ilk birkaç gün kasık bölgesinin çok zorlanmasının testis ağrısına neden olabileceğinin altını çizmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*