Vücuttaki Sıvı Kaybını Önleme

sıvı kaybını önleme, vücuttaki sıvı kaybını önleme yolları, sıvı kaybı nasıl önlenir

Vücudun sağlıklı aktiviteler için ihtiyaç duyduğu sıvı seviyeleri düştüğünde, bir takım sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Su, kan, organlar, kaslar ve kemikler için gereklidir. Hayati fonksiyonların devamlılığını sağladığı ve vücuttaki atık ürünlerin atılmasına yardımcı olduğu için gün boyunca düzenli olarak su tüketmeliyiz. İshal, bulantı, kusma, yüksek ateş ve aşırı terleme vücutta sıvı kaybının sebeplerinden bazılarıdır. Sıvı ihtiyacımızın yarısı, tükettiğimiz besinlerle karşılanırken, diğer yarısı da gün boyunca tükettiğimiz su miktarı ile karşılanır. Bireylerin günlük sıvı ihtiyacı kişiden kişiye değişebilir. Ortalama hesaplama 30 metreküptür. Kişi başına kilogram başına bakın. olarak hesaplanır. Özellikle egzersiz yaptığınız günlerde sıvı alımınızı biraz artırmanız gerekebilir. Ayrıca besinleri beslenme programınızda muhafaza ederek vücudunuzdaki sıvı kaybını önleyebilirsiniz.sıvı kaybını önleme, vücuttaki sıvı kaybını önleme yolları, sıvı kaybı nasıl önlenir

Vücudun sıvı ihtiyacını karşılayan besinler;

Salatalık… Yapısının •’i su olan salatalık düzenli olarak beslenmenize dahil edilirse sıvı kaybının önüne geçilmiş olur. Ayrıca A ve C vitaminleri açısından oldukça zengin olan salatalığı beslenme düzeninize dahil ederek sağlıklı beslenmeye devam edeceksiniz.

Limon…  su içeren limon, vücut sıvılarının kaybını önleyecektir. Özellikle şekersiz limonata ile vücudunuzu sıvılarla destekleyebilirsiniz.

Salata… C vitamini açısından oldukça zengin olan salata, bol su içerdiğinden düzenli olarak tüketilmesi gereken sağlıklı besinlerden biridir. Salatanın •’i sudur. Özellikle açık renkli marulun su içeriğinin daha yüksek olduğunu bilmeli ve dikkatli seçmelisiniz.

Kavun… ’ı su olan kavun, yüksek oranda potasyum ve C vitamini içerdiği için oldukça sağlıklı bir meyvedir. Kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olarak susuzluğu giderir ve sıvı kaybını önler.

Domates… İçeriğindeki likopen sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen domates, vücuttaki sıvı kaybını da önlemeye yardımcı olur. •’i su olan domates vücut sağlığı için oldukça faydalıdır.

Çilek… Kalp damar hastalıklarını etkili bir şekilde önleyen çilekler aynı zamanda zengin bir C vitamini kaynağıdır. Çilek, ’ın üzerinde su içeren yapısı sayesinde lifli bir meyve olduğu için uzun süre tok kalmanıza da yardımcı olur. Hem sağlığa faydalı hem de sıvı kaybını ortadan kaldıran çilek, düzenli olarak tüketilmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır.

Yoğurt… Ferahlatıcı özelliği olan yoğurtun €’i sudur. Yararlı bakterilerin bağırsak düzenleyicisi olmasının yanı sıra kemikler, dişler, kaslar ve sinir sistemi ile ilgili olarak da son derece etkili bir rol oynar. Yoğurt tüketmeyi alışkanlık haline getirirseniz vücudunuzdaki sıvı kaybını büyük ölçüde önlemiş olursunuz.

Biber… Biber, içerdiği yüksek A ve C vitamini nedeniyle vücuttaki susuzluk hissini engeller. Düzenli olarak tüketmemiz gereken besinlerden biridir, sağlıklı hücre fonksiyonunu destekler ve ’ın üzerinde su içerir.

Hafif ila orta derecede dehidratasyon belirtileri;

Aşırı uyku isteği ve fiziksel yorgunluk hissi

Ağız kuruluğu ve yapışkan dudaklar

İdrarda gözle görülür bir azalma

Gözyaşı yok, gözyaşında gözyaşı yok,

Açıklanamayan ve kötüleşen baş ağrıları

Normal düzeyde tuvaleti kullanmada zorluk ve kabızlık,

Baş dönmesi veya ani bayılma

Yetersiz terleme ve azalmış terleme.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*