Yaşlılıkta Sağlık Nasıl Korunabilir?

yaşlılıkta sağlıklı olma, yaşlı sağlığı, yaşlı insanlarda sağlıklı yaşam

Ülkemizde de dünyanın birçok yerinde 65 yaşın üzerindeki nüfus belli derecede artmaktadır. Bu, toplumda daha çok kronik hastalıklar ve haraket kabiliyeti azalmış insanlar görülecek demektir. Tababet dünyası buna hazırlanmaktadır. Doktor yaşlı bir hasta ile sık ve uzun süreli görüşmelere kendini alıştırılmalıdır. İşitme ve belliği zayıflamış bir hastanın bakımı zor olacaktır. O nedenle ilk vizite hasta ile kurulacak sabırlı, anlayışlı ve müşfik bağlantı önem taşır.yaşlılıkta sağlıklı olma, yaşlı sağlığı, yaşlı insanlarda sağlıklı yaşam

Yaşlı bir genç biri kadar mükemmel sağlık bakımına hakkı vardır. ” Yaşadığı kadar yaşadı, yeter artık “zihniyeti yersizdir. Hepimiz yaşadığımız takdirde bir gün yaşlı olacağız. Hangimiz ihmali, yetersiz bakımı isteriz ? Diğer taraftan 60 yaşına gelmiş bir hanımı ” aman büyükanne siz rahatsız olmayın ” diyerek bir köşeye oturtmak iyilik değil sağlık bakımından kötülüktür. Bu konuya eksersiz kısımında terar geleceğiz

Her hastada olduğu gibi yaşlı hastanın muayenesi şikayetini, sağlık hikatesini almakla başlar. Eğer hasta doğru cevap verecek durumda değilse aileden biri de beraber bulunmalıdır. Önemli bir soru ” gününüzü nasıl geçiriyorsunuz “dur. Bu soru ile hastanın akli haraket kabiliyeti tayin edilir. Onun beslenmeyi, yıkanmayı, tuvalet ihtiyacını görmeyi, para hesabını, sokağa çıkmayı kendi kendine yapabiliyor mu, telefonu var mı bunlar öğrenilir.

Ülkemizde yaşlıların çocukluğunu maddi nedenlerle ailenin diğer fertleri ile yaşamak zorundadır. Eğer gelin ve damat hoşnutsunuz ise yaşlının bakımı, ilacı ve beslenmesi eksik olabileceğinden tam olmayacak ve sağlığı bozulacaktır. Buna karşılık böyle bir hastaya bakmak zor olduğundan akrabaların, komşuların ve derneklerin de yardım etmesi araştırılmalıdır. Amerika ‘ da ve diğer bazı ülkelerde tekerler üstünde aş veya yemek de denilen ve bir yerde hazırlanan yemeğin gönüllüler tarafından muhtaç yaşlılara götürülmesi gibi hizmet servisi ve ayrıca haftada birkaç defa o yaşlı hastayı görmeye giden “ziyaretçi hemşire ” servisi vardır. Bu hemşire sayesinde o yaşlı kadının evde nasıl bir bakım gördüğü, hırpalanıp da anlaşılır.

Yaşlıların aldığı ilaçlar birkaç bakımdan sorun yaratabilir . Bir dafa ilaçların yan etkisi yaşlılarda daha sık ve daha fazlasıdır. Birkaç hastalığı olduğundan aldığı ilaç sayısı çoktur. Bunların doğru alınıp alınmadığı konusu vardır. Keza bazı yaşlılarda reçetesiz ilaç alma düşkünlüğü vardır. Belki onun haraket etme kabiliyetinin zorlaşması bu ilaçlar nedeniyle olabilir. Hastanın ilk vizitesi aldığı bütün ilaçları muayenehaneye getirmesi çok önemlidir.

Sorunlardan sonra ilk muayene gelen, tüm muayenedir. Birçok kadın özellikle yaşlılar nisai, kadınlık organları muayenesinde çekinirler. Yaşlılarda bu muayene organların atrofik oluşu, dumura uğraması nedeniyle zordur ve çok ağrılı olabilir. Bu hasta ile önceden konuşulmalıdır. Muayene idrar ve abdeste çıkma şikayetleri ve muhtemel mesane ve maket, rektum ve genital urları tespit etme bakımından önem taşıdığından bu muayenenin bir kadın hastalıkları uzmanı tarafından yapılması tercih edilmelidir.

Pap. Smear ( rahim ağzından alınan kanser testi ) ilk vizite yapılmalı ondan sonra şikayet ve bir bulgu yoksa üç yılda bir yapılabilir. Meme muayenesi, meme kanseri yaşla arttığından har yıl gerekirse daha sık olarak yapılmalıdır. Mamografi ( memelerin röntgenle muayenesi ) lik vizite yapılmalı ondan sonra sıklığı kararı uzmanın takdirine bırakılmalıdır.

Kalın barsak ( kolon ) kanseri kadınlarda çok görülen bir kanserdir. O nedenle her 3-5 yılda bir sigmoidoskopi veya kolonskopi ( kolon kanserine bak ) yapılması önerilir.

İnsanlar uzun yaşadıklarından çok ciddi hastalıklar, örneğin ilerlemiş, tedavisi olmayan kanser durumunda veya hastalığa bağlı olarak tamamen ve ümitsiz koma halinde hasta hala yaşatılması istemiyorsa ilerdeki böyle bir ihtimale karşı bir çok kadın bugün makine ve damardan verilen sıvılarla yaşatılması istemediğinden yasal yollardan imza vererek böyle boşuna gayrete mani olmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*