Yüksekte Çalışma Eğitimleri Neleri Kapsar?

yüksekte çalışma eğitimi, yüksekte çalışma, yüksekte çalışma eğitimi kapsamı

Yüksekten çalışma eğitimi her sektör için gerekebilecek eğitim programlarından bir tanesidir. En çok iş kazasının yaşandığı alanların başında inşaat sektörü gelmektedir. Bu anlamda gerek önlem alınmamış olması, yetersiz bilgi ve ekipmanlar bulunması gibi farklı nedenler ölümler yaşanmasına neden olmaktadır. Bu durumda yaşanan diğer bir olumsuzluk ise sakat kalmaktır. Yaşanan kazalardan dolayı sakat kalan işçiler ise büyük oranda mağdur oldukları için bu tür önlemlerin alınması ve konusunda yeterli bilginin sunulması zorunlu hale getirilmiştir. Hazırlanan iş sağlığı kanunları gereğince işverenlerin çalışanlara yönelik olarak iş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermesi de zorunlu hale getirilmiştir.yüksekte çalışma eğitimi, yüksekte çalışma, yüksekte çalışma eğitimi kapsamı

Yüksekten çalışma eğitimi pek çok konuyu içerebilmektedir. Bu durumda çalışma sahasında ne gibi önlemlerin alınması gerektiği, çalışılan iş gruplarında ne tür risklerin bulunduğu gibi araştırmaların yapılarak uygun şekilde eğitimlerin sağlanması da gerekir. Kullanılabilecek ve hayat kurtaran ekipmanlar hakkında bilgi sağlanması, iş değişikliği ya da ortamın değişmesi durumunda yapılması ve alınması gereken önlemler de dahil olmak üzere çeşitli eğitimler uzman eğitmenler aracılığı ile sağlanabilmektedir. Resmi Gazete ‘de yayınlanması ile yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası içinde yüksekte çalışanları ne gibi risklerin beklediği, hangi durumlardan kaçınmaları gerektiği ve bu konularda nasıl önlemler alınabileceği üzerinde durulmaktadır. Genellikle özel eğitimler altında yapılan çalışmalarda özel eğitmenler görev almaktadır.

Yüksekten çalışma eğitimi içinde yüksekliğin tanımı yapılarak hangi ölçülerde yükseklik kapsamına girildiği anlatılmaktadır. Bunun yanı sıra hangi yükseklikte he tür çalışma şartlarının bulunduğu üzerinde durulmaktadır. Yaşanan kazalar ve riskler dikkate alınarak düşmeye neden olan etmenler, düşme süresi ve olası sonuçlar üzerinde de durulmaktadır. Oluşabilecek bu risklerden nasıl kaçınmak gerektiği, önlem alınması ve her çalışma ortamına özel koruma türlerinden de bahsedilmektedir. Yüksekte çalışma eğitimleri insanların hayatını koruyabilmesi ve risk grubu içine giren çalışma ortamlarında güvenliği sağlamak için son derece önemlidir. Bu önlemlerin alınmaması, risk analizinin yapılmaması risklerin daha da büyümesine de çalışanların ölümleri ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle eğitimlerin yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*